piątek, 7 grudnia 2018

"Pod podszewką" Sylwia Stano & Zofia Karaszewska [premiera 14 XI 2018]

"Pod podszewką" to wbrew pozorom książka nie tylko o modzie, ale o ludziach. O pisarzach i pisarkach, którzy są autorami Kolekcji literackiej. Na jej stronach możemy poznać bliżej takie postacie jak Katarzynę Bondę i dowiedzieć się, o jej uzależnieniu od sukienek, lauretkę Nagrody Bookera - Olgę Tokarczuk, a nawet Grzegorza Kasdepke, autora książek dla dzieci.

Czym jest Kolekcja literacka? W skrócie, literaci, którzy wzięli udział w tej akcji zaprojektowali jeden element garderoby, który uważali za najbardziej stosowny i charakterystyczny dla siebie. Część z nich oddawała w tym siebie, inni spełniali marzenia z lat dzieciństwa czy młodości lub własną fantazję. 

Co ciekawe, autorzy w rozmowach z dziennikarkami (autorkami książki) nie mówili tylko o swoim projekcie. Wspominali o motywach, jakimi kierowali się wymyślając ubranie, o roli, jaką odgrywa w ich życiu moda i swoim stosunku do niej, a także o tym, jak ubierane są postacie w ich książkach. Niezwykłe okazało się to, że choć czytelnikowi często umyka, jak ubrany jest bohater, autor czy autorka wkłada sporo uwagi i wysiłku, aby miał on strój dopasowany do osobowości, okoliczności itp. 
Ubrania mają moc zmieniania naszych myśli. Wpływają na to, kogo spotykamy i jak inni na nas zareagują. Dlatego też niezwykle trudno nosić ubranie nieprzystające do nas - czujemy się w nim obco, jakby nie było nasze. 
Przy każdej osobie możemy poczuć inny klimat rozmów, które przeprowadziły autorki Pod podszewką. Dzięki tej książce poznajemy naszych ulubionych autorów/autorki z zupełnie innej strony. Poznajemy ich bliżej. Przyznam, że ze wszystkich pisarzy i pisarek kojarzyłam dosłownie kilkoro. To szczególnie ich fragmentami byłam zainteresowana. Ale po przeczytaniu rozmów z tymi nieznajomymi nabrałam ochoty na lekturę ich książek. Skoro wypowiadali się w "ten" sposób, chciałabym poznać ich styl pisania. I tym razem zwrócę szczególną uwagę na to, jak ubrani są bohaterowie w ich utworach. 


Pod podszewką jest ciekawą pozycją, z którą powinni na pewno zapoznać się Ci, którzy pragną poznać swoich ulubionych autorów z delikatnie innej strony. Dla mnie to było ciekawe doświadczenie, czytać o tym. Autorzy i autorki, których często czytelnicy biorą ja bóstwa pokazują w tej pozycji, że też są ludźmi, a często zanim zaczęli pisać pracowali w swoim zawodzie lub nadal to robią. Przełamują tutaj ten mistyczny obraz pisarza/pisarki. Ponadto przy każdej osobie pojawiają się ujęcia z sesji zdjęciowej z samymi autorami/autorkami, którzy wystąpili w swoich projektach oraz opis, jak dany element garderoby został wykonany. Cała oprawa książki jest wspaniała i zabiera dech w piersiach. Po otrzymaniu jej pierwszym, na czym się skupiłam, były cudowne zdjęcia i oszałamiający zapach druku. Coś niesamowitego. Jeśli nie zachęciłam Was do sięgnięcia po tę książką, to chociaż udajcie się do księgarni i ją przejrzyjcie i powąchajcie. 

Ocena: ★★★★★★✩✩✩ (7.5)

Za możliwość zapoznania się z "Pod podszewką" dziękuję Wydawnictwu Marginesy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znajdziesz chwilę, żeby po przeczytaniu posta napisać kilka słów? Będę bardzo wdzięczna! :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia