sobota, 17 września 2016

Trochę nietypowa historia o miłości | Simon oraz inni homo sapiens - Becky Albertalli [69]


SIMON ORAZ INNI HOMO SAPIENS - BECKY ALBERTALLI 

A skoro już mowa o Reese's, dziękuję bardzo za zdjęcie. Właśnie o to mi chodziło. Zamiast zjeść sobie taką babeczkę, chciałem tylko sobie WYOBRAZIĆ, jak słone i czekoladowe i cudowne byłoby jej zjedzenie. Jestem Ci wdzięczny, ponieważ miałem ogromną ochotę zaserwować sobie wirtualną porcję ciasta, tylko nie chciało mi się szperać w Google, żeby znaleźć jego fotografię. 

Simon Spier jest nastolatkiem ukrywającym swoją orientację seksualną, nie tylko przed przyjaciółmi, lecz także przed rodzinę. Nie chce wyjawiać swojej tajemnicy nikomu. Jednak kiedy jedna z wiadomości adresowanych do chłopaka z internetu, z którym Simon wymienia maile, trafia w niepowołane ręce, chłopak zmuszony jest bronić swojego sekretu. Zostaje ofiarą szantażu. Musi pomóc Martinowi w swatce ze swoją  przyjaciółką, a w zamian szkolny błazen zachowa informację o orientacji Simona i o Blue dla siebie. 

Zacznijmy od tego, że w świecie literatury jest niewiele książek, które poruszałyby taką tematykę. Niechętnie przyznaję, że prawdopodobnie autorzy boją się pisać na kontrowersyjny temat, jakim jest homoseksualizm. Mi osobiście bardzo podoba się taka tematyka i uważam, że bardzo dobrze, że powstają takie książki i uświadamiają czytelnikom, którzy są może trochę młodsi, że geje i lesbijki to takie same osoby jak heteroseksualiści i nie powinno traktować się ich przez to, kogo kochają, inaczej. 

Jeżeli chodzi o styl autorki, to tutaj muszę przyznać, że jest cudowny! O Simonie czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie. Nie należy zapominać tutaj o tym, jak  o g r o m n ą  robotę odwaliła pani Donata Olejnik, czyli tłumaczka, która świetnie wykonała swoją pracę i bez wątpienia zachowała oryginalny klimat tej książki. 

Mimo że pozycja ta liczy zaledwie 300 stron, to na tych 300 stronach mamy przeprowadzoną akcję i jeszcze wprowadzone kilka wątków, które na koniec są wyjaśnione i zamknięte. Poznajemy historię samego Simona, Blue, a także części przyjaciół głównego bohatera, co mogło by się wydawać niemożliwym w tak krótkiej, trzeba przyznać, książce. 

Jak już jesteśmy przy bohaterach, to koniecznie trzeba wspomnieć, jak cudowną postacią jest Simon. Świetny z idealnym poczuciem humoru i świetnym gustem muzycznym! Jak zwykle playlistę możecie znaleźć TUTAJ. Wrażliwy chłopak, który skrzętnie kryje swoją tajemnicę.   

Simona polecam naprawdę wszystkim! To jest tak uniwersalna pozycja i do tego przyjemna, że powinno się po nią sięgać, Naprawdę bardzo polubiłam głównego bohatera i jego rodzinę oraz przyjaciół i z chęcią będę wracać do tej książki, bo jest urocza i uwielbiam ją! 

Ocena: 9/10 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znajdziesz chwilę, żeby po przeczytaniu posta napisać kilka słów? Będę bardzo wdzięczna! :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia