#29 Wróć, jeśli pamiętasz - Gayle Forman

Udostępnij ten post

Tytuł: Wróć, jeśli pamiętasz
Autor: Gayle Forman
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Cykl: Jeśli zostanę (cz. 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 287


Co z tego, że dzień ma dwadzieścia cztery godziny, skoro czasem przetrwanie nawet jednej wydaje się równie niemożliwe jak wspięcie się na Everest?

Od tragicznego wypadku Mii minęły trzy lata. W tym czasie dziewczyna stała się sławną wiolonczelistką, a Adam - jej chłopak - rockmanem z tysiącami fanek. Każde z nich zajęło się własnym życiem i poszło w swoją stronę. Jednak pewnego wieczoru los postanawia znowu ich połączyć. Przynajmniej na jedną noc! Co wydarzy się, kiedy zapadnie zmrok? Czy młodzi wrócą do siebie?

Wróć, jeśli pamiętasz  to historia spisana z punktu widzenia Adama trzy lata później. To właśnie w niej dowiadujemy się, jak Mia wychodziła ze śpiączki i co się wydarzyło kilka miesięcy po wypadku.
Autorka po raz kolejny zaskakuje nas, a jej prosty i łatwy w odbiorze styl pozostaje nie zmienny. Czytelnik szybko przekłada kolejne strony, a na końcu dostaje tyle, że jest zaspokojony. Forman ponownie wywołuje w czytelniku różne emocje. Płaczemy, śmiejemy się i jesteśmy zamyśleni.
Postać Adama polubiłam już w pierwszym tomie cyklu. Cieszę się, że w tej części mogłam poznać ją bliżej.
Dzięki tej powieści możemy przekonać się, że niektóre sprawy wyglądają całkiem inaczej z różnych punktów widzenia, a także, że los kieruje naszym życiem niespodziewanie i nie zawsze mamy wpływ na to, co się dzieje.

Wróć, jeśli pamiętasz nie potrzebuje długiej recenzji, aby uzasadnić, że to bardzo dobra książka. Jeżeli spodobała Wam się pierwsza część, to z pewnością spodoba Wam się i druga. Mimo wielu opinii, że jest nawet lepsza od Zostań, jeśli kochasz, uważam, że jest tak samo dobra!

Ocena: 9/10

Książka, bierze udział w wyzwaniu: 
1. Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,9 cm 4 komentarze :

 1. Dobra recenzja :) Ja szczerze mówiąc nie czytałam jeszcze tej ksiażki :)
  Pozdrawiam,
  http://wer-pozeraczkaksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dzięki tej części pokochałam Adama jeszcze bardziej i właśnie należę do grupy tych osób, które kontynuacje uważają za lepszą. :)

  Pozdrawiam,
  Skrzynka Pełna Książek

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka. Bardziej podobała mi się od pierwszej, jednak pierwsza też jest super. Teraz czekam na ekranizację :)
  (Mój blog)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przeczytać obie części, ponieważ spotykam się z samymi pozytywnymi opiniami ;)
  http://czytanienaszymzyciem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Znajdziesz chwilę, żeby po przeczytaniu posta napisać kilka słów? Będę bardzo wdzięczna! :)