środa, 15 lipca 2015

#24 Uśpione morderstwo - Agatha Christie

Tytuł: Uśpione morderstwo
Autor: Agatha Christie
Tłumaczenie: Anna Minczewska-Przeczek
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 1999
Ilość stron: 232Człowiek zawsze jednak ma choć trochę nadziei, ze natura ludzka nie jest aż taka zła. 

Państwo Reed postanawiają po ślubie przeprowadzić się do Anglii. Gwenda wyrusza sama, aby znaleźć dom, przygotować go i przyjąć ukochanego już w urządzonym kątku. Po zakupieniu posiadłości w Dillmouth postanawia zmienić kilka rzeczy. Zamknięta szafa, zamurowane drzwi, schodki w ogrodzie - dziewczynie wydaje się, że wszystkie te rzeczy, które chce zmienić teraz, już kiedyś widziała. Zdezorientowana postanawia udać się do znajomych, aby odpocząć. Tam zaczyna prześladować ją dziwne widzenie - kobieta duszona przez mężczyznę. Wraz z panną Marple Gwenda odkrywa, że w domu, do którego się wprowadziła i który wydaje jej się taki znajomy, mieszkała jako dziecko z ojcem i macochą. Wkrótce okazuje się również, że jej wizja nie jest przewidzeniem. Oskarżony o morderstwo zostaje jej ojciec, z czym dziewczyna nie może się pogodzić i docieka prawdy. 

Uśpione morderstwo to drugi kryminał, jaki czytałam. Agatha Christie jest mistrzem w swoim fachu. Po raz kolejny sięgnęłam po jej powieść i nie zawiodłam się. W zamian za zaufanie otrzymałam pełen napięcia kryminał, który czyta się dość szybko. Chociaż ostatni aspekt mogę usprawiedliwić starym wydaniem, które miało okropną czcionkę. 
Mimo że panna Marple pojawiła się już we wcześniejszych kryminałach autorki, czytając tę pozycję, nie spostrzeżemy tego, ponieważ bohaterka jest przedstawiona "na nowo". 
Pomyślicie prawdopodobnie, że w kryminałach nie może być humoru, ale tutaj przewija się on i czyta się przyjemniej, kiedy od czasu do czasu możemy się uśmiechnąć. 

Jejku! Przy książkach Agathy Christie nie powinno się pisać długaśnych recenzji tylko streszczenie i zdanie "Polecam ten kryminał, bo to kryminał Agathy Christie" i tyle! To właśnie dzięki tej autorce zaczęłam sięgać po powieści detektywistyczne. To absolutna klasyka kryminału i myślę, że każdy powinien przeczytać przynajmniej jedną z jej książek. 

Ocena: 7,5

Książka bierze udział w wyzwaniach: 
1. Wyzwanie książkowe 2015 - Książka wydana w roku moich urodzin, Kryminał/Thriller
2. Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 1,2 cm2 komentarze:

  1. Chyba będę musiała w końcu sięgnąć po jakąś powieść Agathy Christine :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie! Myślę, że możesz zacząć od tej powieści lub od "I nie było już nikogo" ;) Ja zaczęłam swoją przygodę z kryminałami od tej drugiej i była genialna! :3

      Usuń

Znajdziesz chwilę, żeby po przeczytaniu posta napisać kilka słów? Będę bardzo wdzięczna! :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia