środa, 29 lipca 2015

#28 Zostań, jeśli kochasz - Gayle Forman

Tytuł: Zostań, jeśli kochasz
Autor: Gayle Forman
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Cykl: Jeśli zostanę (cz. 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 248
Uświadamiam sobie nagle, że umieranie jest proste. To życie jest trudne. W Oregonie spada śnieg. Władze stanu odwołują w tym dniu zajęcia w szkole. Mia z rodzicami i bratem Teddy'm wybiera się na wycieczkę do rodziny. Niestety, w czasie podróży zderzają się z samochodem ciężarowym, wskutek czego bliscy dziewczyny umierają. Po tym tragicznym wypadku siedemnastolatka znajduje się w dziwnym stanie. Widzi co się dzieje, ale inni jej nie widzą. Nie jest jednak duchem, więc nie może przenikać przez ściany. Śledzi wszystko, co się dzieje z boku i zastanawia się, jaką decyzję podjąć. Zostać czy odejść? 

Czytałam tę książkę w tamtym roku, zanim jeszcze powstała ekranizacja i już wtedy mi się spodobała. To niesamowita historia, która wciąga już od pierwszych zdań. Styl autorki jest bardzo przyjemny. Czyta się lekko i szybko. Wielokrotnie się przy niej śmiałam, ale i płakałam. Mimo że akcja dzieje się w przeciągu kilku godzin, razem z Mią wspominamy minione wydarzenia. Spodobały mi się te retrospekcje, które pozwalają czytelnikowi bliżej poznać bohaterów. 
Kiedy dostawałam pytania, np. przy Liebster Blog Award lub w tagach, z jakim bohaterem się utożsamiam, odpowiadałam, że nie natrafiłam jeszcze na taką postać. Myliłam się. Przeczytawszy tę książkę jeszcze raz mogę powiedzieć, że postacią, która jest najbardziej podobną bohaterką do mnie jest właśnie Mia. 

To historia o potędze miłości, przyjaźni i podejmowaniu trudnych decyzji. To książka, po którą na pewno sięgnę jeszcze nie raz i nie żałuję nawet minuty spędzonej z nią. 

Ocena: 9/10

Książka bierze udział w wyzwaniach:
1. Wyzwanie książkowe 2015: Książka, na podstawie której powstał film
2. Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: 1,7 cm 

6 komentarzy:

 1. Dla mnie ta książka jest nieco przereklamowana i jest zwykłą "dobrą" książką, z fajnym pomysłem i niebanalną historią miłosną. Znacznie bardziej podobała mi się kontynuacja. :)

  Skrzynka Pełna Książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również czytałam tą książkę przed obejrzeniem filmu. Pochłonęłam ją w jeden lub dwa dni (nie pamiętam dokładnie :P) ale bardzo mi się podobała. Jest lekka i szybko się ją czyta, jednak zawiera niesamowitą historię i świetnie moim zdaniem wykreowanych bohaterów :)
  (Mój blog)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie niestety książka nie zrobiła aż tak pozytywnego wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam przed filmem i całym szumem wokól niej, ale rzeczywiście jest niezła, ale taka jak kilkadziesiąt innych, mimo tego recenzja bardzo dobra :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie, Maniaczka ;) countrywithbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje nastawienie do tej powieści jest takie, że jeśli będę miała skąd ją pożyczyć - przeczytam, ale sama nie mam na razie zamiaru jej kupować. Nie ciągnie mnie, chociaż film był naprawdę niezły. Ale denerwowała mnie główna bohaterka i dlatego mam cichą nadzieję, że zobaczę "If I stay" w bibliotece albo w czyjejś biblioteczce.

  dianabookgeek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tę książkę! Według mnie jest przecudna!
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie
  http://i-think-this-book-is-funny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Znajdziesz chwilę, żeby po przeczytaniu posta napisać kilka słów? Będę bardzo wdzięczna! :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia